הדברת יתושים

יתוש אנופלס

יתושים – לא ממש נעים להכיר

יתושים הם תת משפחה של חרקים, בעלי כנפיים וקשקשים. ליתושים מבנה גוף צנום ורגליים ארוכות יחסית. רוב מיני היתושים פעילים בלילה, ונוכל לספור מעל ל-3,500 זנים של יתושים. אין לזלזל ביצור הקטן הזה - יתושים נחשבים לאחד מגורמי המחלות העיקריים לבני האדם. יצור זה אחראי להפצת מחלות קשות, כמו מלאריה, קדחת הנילוס, עיוורון הנהרות ועוד. יתושים מצליחים לפגוע בעיקר במדינות העולם השלישי, בעלות מערכת הבריאות הרופפת, תשתיות לקויות ותקציבים נמוכים לביצוע הדברת יתושים. גם במדינות המערב היתושים נחשבים לחרק מטריד מאוד, המתחיל בהטרדה בזמזום סביב האוזניים ומגיע עד לעקיצות וגירוד בלתי פוסק.

למה הם עוקצים אותנו?

הבשורה הטובה היא, שלא כל היתושים עוקצים אותנו. למעשה, רק נקבת היתוש היא הניזונה מדם בני אדם. הדם שלנו יוצר אצל נקבת היתוש חלבון החיוני ליציאת צאצאים. נקבת היתוש פקחית מאוד, והיא מסוגלת לעקוב אחרינו על פי ריח, תזוזה וצבע. את הכהים שבינינו היא מסוגלת לזהות עד למרחק של 100 מטרים. את פעולת העקיצה היא מבצעת על ידי הזרקת קשית ארוכה לעור שלנו והפרשת אנזים מיוחד שמונע את קרישת הדם, ובכך מאפשר לה להמשיך ולשתות את הדם מבלי שנרגיש.

מניעת עקיצת יתוש

עוד לפני הצעד הרציני של הדברת יתושים, יש כמה פעולות שתוכלו לעשות על מנת לצמצם את עקיצות היתוש. ניתן למצוא כיום מגוון רחב של תכשירים להתמודדות עם עקיצות המטריד המעופף. על מדפי הסופר והפארם תוכלו למצוא תכשירים למריחה אשר דוחים את היתושים, מכשירים חשמליים המבוססים על טבליות ומגוון מכשירים חשמליים הקוטלים את היתושים. כמובן שהמניעה האפקטיבית ביותר לעקיצות היא למנוע מן היתושים להיכנס הביתה על ידי התקנת רשתות לחלונות. גם הפעלת המזגן יכולה לתרום, מאחר והיתושים אינם חובבי קור.

הדברת יתושים

הדברת מזיקים בכלל והדברת יתושים בפרט איננה עסק פשוט. כשמדברים על הדברת יתושים, יש לבצע טיפול מעמיק הן במקומות הדגירה והן בחלל הבית. הופעת יתושים מטרידים היא בדרך כלל תוצאה של טיפול לא נכון בצמחייה או שיש איזה מקור המושך את היתושים בו צריך לטפל. הדברת יתושים מתבצעת או על ידי ריסוס חומרים כימיים או על ידי הדברה ירוקה. חברות הדברה במרכז ובאזור השרון אמצו במרביתן את שיטת ההדברה הירוקה ,העושה שימוש בחומרים אורגניים בעלי רעילות נמוכה, השומרים על איכות הסביבה, על בני האדם וחיות המחמד מחשיפה לחומרים רעילים וכימיים.