הדברת נמלים

נמלת האש הקטנה

נמלים

"הבן שלי מת על נמלים. הוא פשוט אוסף ואוכל אותן! ואני... אני רק רואה את הזוחל הקטן שלי בן התשעה חודשים עם נמלה ביד, ואני משתגעת". כן, זה אמיתי, ילדים בדרך כלל אוהבים נמלים. הם מוקסמים מההליכה שלהן, מכך שהם נושאות את הפירורים על הגב ונכנסות לקן, אבל למעשה נמלים הן חרקים אשר עלולים להיות מזיקים כשהן מטפסות על השיש או נוברות בתוך הסוכר, כיוון שהן עשויות להביא מחלות.

מי היא הנמלה

נמלים הם חרקים זעירים אשר גודלם נע בין 2 מ"מ לנמלים הזעירות  ועד 15 מ"מ לנמלים הגדולות. הנמלים חיות בתוך קן נמלים אותו הן חופרות בדרך כלל בגינות ובמקומות עם חול, או אדמה, לפעמים מתחת לרצפות או בגינות וחצרות של בתים, ולכן סביר יותר למצוא נמלים בבית צמוד קרקע מאשר בדירה גבוהה, אבל גם לשם הן מגיעות. הנמלים ניזונות משאריות של מזון, זרעים, חרקים מתים ודברים מתוקים כמו סוכר או תרכיז של מיץ. ישנם מאות אלפי מינים של נמלים בעולם, רובן חיות באזורים טרופיים וחמים. ידוע גם על מיני נמלים טורפות כמו טרמיטים. הנמלים שאנו מכירים הן בדרך כלל נמלים זעירות בגוונים של חום אדמדם או נמלים גדולות שחורות, והן מגיעות בעיקר בקיץ, בכל מקום שיש בו פירורים של מזון, בעיקר אם הוא מתוק מאד.

הנמלים והבית המודרני

מאחר והאדם המודרני מאחסן מזון, גם הנמלים מצאו דרכם אל חריצי המטבח. נמלים שפלשו לתוך בית אנושי בונות את הקן שלהן בתוך חור בקיר, מתחת לרצפות, בין חריצי ארונות וכד'. הן יוצאות מהקן כדי לאתר מזון וכשהן שבות אליו גופן נודף ריח מיוחד המוביל אותן היישר אל המלכה. מבחינת הדברה של נמלים, ריח זה עוזר בזיהוי תנועת הנמלה בחזרה אל הקן וכך איתור הקן כולו.

איך מדבירים נמלים

אפשר להשתמש באמצעי הדברה שונים כגון ריסוס, גרגירים או ג'ל. קיימים חומרי הדברה כימיים וגם אקולוגיים המצמצמים את הנזק לאיכות הסביבה. מדביר מקצועי בדרך כלל יעשה שימוש בשני סוגים של חומרים – גרגירים וג'ל: הג'ל נדבק אליהן ואת הגרגירים הן נושאות איתן לקן. כך למעשה מטפלים בשורש הבעיה ומשמידים את קן הנמלים עצמו ולא מרססים שוב ושוב מחדש. הדברת נמלים נפוצה מאד בישראל כיוון שמדובר בטפילים נפוצים מאד ורבים מאד בארץ.