הדברת עש

עש הבגד בונה הנרתיק

עש

 רובנו שמענו על עש כחרק המזיק במיוחד לבגדים. זה נכון, עש הבגד הוא חרק שדומה מאד לפרפר (אך איננו פרפר), אשר אוהב מאד את ארונות הבגדים ויכול לאכול את הבגדים או להשאיר עליהם כתמים וסימנים. אבל חוץ מעש הבגד קיים גם עש מזון אשר חודר אל שקיות מזון, אפילו סגורות, מטיל את ביציו, מתרבה ואוכל את המזון שבשקית. כאשר נתקלים בבעיה של עש, או כפי שנוהגים לכנותו: 'פרפר לילה', חשוב לנקוט בצעדי הדברה על מנת למגר את התופעה.

נזקים שנגרמים על ידי עש הבגד

עש הבגד, כאמור, אוהב להתרבות בתוך ארונות הבגדים. נקבת העש מטילה את ביצותיה בארון והזחלים הם אלה שבדרך כלל מזיקים לבגדים. ברוב המקרים לא ניתן 'להציל' את הבגדים שנפגעו וצריך לזרוק אותם, אבל על ידי הדברה ניתן להציל את הבגדים שנותרו בארון. לשם כך יש צורך בעזרתו של מדביר מקצועי המבצע ריסוס מיוחד לחיסולו והרחקתו של העש.

נזקים שנגרמים על ידי עש מזון

עש מזון אוהב להתרבות בתוך מוצרי מזון, בעיקר מוצרי מזון יבשים כמו קטניות וקמח. כיצד מגיע העש אל אריזות המזון? כאשר קיימות אריזות מזון פתוחות, העש פשוט נכנס פנימה ללא בעיה, אבל גם אריזות מזון סגורות אינן מרתיעות אותו. בעזרת השיניים החדות שלו הוא יכול לכרסם חור קטן בשקית ולהיכנס פנימה. מרגע שנכנס הוא חוגג – מטיל ביצים רבות, אשר מהן בוקעים זחלים רבים שאוכלים את המזון ופוגעים בו. עש מזון יכול לעיתים להסב נזק רב מאד למפעלי מזון וגם בבית. הטיפול בעש המזון נעשה על ידי הדברה בעזרת ריסוס אקולוגי בעל רמת רעילות נמוכה, המתבצע בכל ארונות המטבח. את האריזות הנגועות יש להשליך לפח מחוץ לבית ואת האריזות שלא נפגעו, גם את אלה הסגורות, יש לאחסן בכלי פלסטיק או זכוכית, דרכן לא יכול העש לחדור.

הדברת עש – לאן פונים?

הדרך הטובה ביותר להדביר עש היא על ידי פניה למדביר מקצועי  או לחברת הדברה מקצועית. רצוי לפנות לחברת הדברה באזור מגוריכם ולכן אם אתם גרים במרכז אתם זקוקים לשירותי חברת הדברה במרכז. חשוב לבדוק כי כאשר מדובר בעש מזון נעשה שימוש בחומרי הדברה קטלניים לעש אך בעלי רעילות נמוכה כלפי בני אדם, בכל זאת מדובר במטבח הביתי שלנו. כשמדובר בהדברת עש הבגד, בדקו אם החומרים בהם השתמשו לא יהרסו את הבגדים לאחר השבתם לתוך הארון.