הדברת קרציות

קרציית הכלב

 

קרציות

כל בעל כלב או חתול יודע ודאי מהן קרציות – אותו טפיל מוצץ דם הנדבק לעורו של חיית המחמד וגורם סבל רב. עם זאת, בדרך כלל קרציות הנטפלות אל בעלי חיים, על אף היותן מטרד רציני, מסוכנות פחות מאשר קרציות הנדבקות לעורו של אדם. במקרה כזה, לעיתים נזקק האדם הננשך על ידי קרצייה, לטיפול רפואי, אפילו עד כדי אשפוז בבית חולים.

מהן קרציות

לא הרבה יודעים אבל קרצייה איננה חרק אלא היא למעשה שייכת למשפחת העכבישים והיא בעלת שמונה רגליים. הקרציות מתפקדות כטפילים חיצוניים הניזונים מדמם של סוגים שונים של בעלי חיים: יונקים, זוחלים, עופות וגם דו חיים. ישנן קרציות רכות וישנן קרציות קשות. הקרציות הנדבקות לעורן של הכלבים והחתולים הן בדרך כלל קרציות קשות. הקרצייה עמידה ביותר לתנאים שונים והיא יכולה לחיות זמן רב מתרדמת עד שהיא חשה בחום גופו של יצור חי באמצעות קולטנים על גופה אשר קולטים את נשימות הפונדקאי. קרציות ידועות במוניטין המפוקפק שלהן בהעברת מחלות בין בעלי חיים ובני אדם, כאשר הנפוצות מבין המחלות הללו, בעיקר בארץ, הן קדחת הבהרות וקדחת המערות. לכן חשוב ביותר לבצע טיפולי מניעה באופן קבוע ואם יש צורך גם הדברה מקצועית.

מצאתי קרציות, מה עכשיו?

אם נתקלתם בקרצייה בביתכם או על חיית המחמד שלכם, סביר להניח שקיימות עוד קרציות כיוון שהן מתרבות במהירות גדולה יחסית (לפעמים עד כ- 10,000 ביצים!) ויש להדביר את האזור במהירות. לעיתים ניתן לערוך בדיקה ראשונית על מנת להקיף את האזורים הנגועים לפני הפנייה אל חברת הדברה או אל מדביר מקצועי, ולהדביר רק אזורים אלה, אך ברוב הפעמים מומלץ להדביר באופן כללי את הבית והחצר כולה. פנייה אל שירותי הדברה הינה הכרחית במקרה של קרציות כיוון שהקרציות עמידות בפני חומרים כימיים שונים ודרושים חומרים חזקים במיוחד על מנת להדביר אותן. מדביר מקצועי יידע באלו חומרים להשתמש וכן, את רמת מסוכנותם לאדם ולבעלי החיים המתגוררים בבית. ההדברה כוללת כמובן גם הדברתן של קרציות אשר נמצאות על גבי בעלי החיים עצמם. חומרי הדברה שאינם פוגעים בבעלי החיים ניתן למצוא אצל הווטרינר או אצל המדביר.

לאחר הדברת קרציות

לאחר הדברת קרציות חשוב להקפיד ולשמור על טיפול מונע הכולל כיסוח הדשא והסרת אזורים סבוכים, פינוי פסולת ואשפה לעיתים קרובות, איטום פתחים בבית דרכם עלולים להיכנס בעלי חיים נגועים (עכברים, חולדות, נחשים, לטאות וכד'), בניית גדר גבוהה המונעת כניסתם של בעלי חיים נגועים.

 

 הדברה ברעננה , הדברה בכפר סבא , הדברה בהרצליה ,הדברה ברמת השרון , הדברה ירוקה , הדברה במרכז