הדברת תולעים

הדברה | הדברת מזיקים | הדברה במרכז | צ'יק צ'ק ג'וק | הדברה בתל אביב

תולעים

כאשר אנו אומרים תולעים, למה אנו מתכוונים? בדרך כלל, על פי ההגדרה המדעית –תולעים הינן בעלי חיים חסרי חוליות אשר בוקעות כתולעים ולאורך כל חייהן הן תולעים, בניגוד לזחלים המהווים למעשה את אחד מגלגוליו של החרק. תולעים ידועות הן תולעי המעיים אשר אוהבות להיכנס לגוף האדם, להתרבות שם ולחולל כאבי בטן או גירוד באזור פי הטבעת. אולם, כאשר אנו מדברים על הדברת תולעים אנו למעשה מתייחסים בעיקר לתולעים כמו תולעי עץ או תולעי מזון וכאן מדובר בעצם בזחלי חרקים.

תולעי עץ

תולעי עץ הן למעשה זחלים המהווים את אחד מגלגוליו של החרק. החרקים מטילים את הביצים שלהם בקרבת עץ ומתוכם יוצאים הזחלים. אותם זחלים חודרים אל מוצרי העץ ובעצם אוכלים אותו למחייתם ולהמשך התפתחותם. הם מכרסמים מחילות וחורים בתוך העץ וכך הורסים אותו. כיצד תאבחנו תולעי עץ? הבחנה בתולעים עצמן, רעשים של רשרוש בתוך הרהיט עצמו, שאריות של נסורת ושבבי עץ על הרצפה – תחת הרהיט. תולעים אלו מגיעות על פי רוב מרהיטי עץ אשר לא עברו תהליכי חיטוי והגנה מפניהן ולכן אחד הדרכים למנוע הופעתן של תולעי עץ הוא הימנעות מרכישת מוצרי עץ לא איכותיים או ממקורות לא מוסמכים (מהשוק, מהמזרח הרחוק וכד'). הדברת תולעי עץ נעשית באמצעות ריסוס הרהיט עצמו ויש כאלה המשתמשים בשפשוף בצל על הרהיט – המרחיק את התולעים ממנו. כאשר מבצעים הדברה מקצועית חשוב לשים לב כי מצד אחד ההדברה משמידה את התולעים אך אינה פוגעת ברהיט עצמו. מדביר מקצועי בדרך כלל יידע כיצד לעשות זאת. לעיתים נדירות, במקרה וקיימות עדויות חוזרות לקיומן של תולעים על רהיט מסוים, יהיה צורך בהרחקת רהיט זה מהבית.

תולעי מזון

כמו תולעי עץ, גם תולעי מזון הן למעשה זחלים של חרקים. גם כאן, חרקים שונים כמו פרפרים, זבובים, חיפושיות וכד', מטילים את הביצים שלהם בתוך שקיות או אריזות המזון (או במזון מסוג אחר כמו פירות וירקות) ומתוך הביצים בוקעים זחלים אשר מתחילים לזלול מהמזון על מנת לגדול ולהתפתח. לכן מניעת הופעתן של תולעים, או בעצם זחלים אלה, היא באמצעות מניעת חדירתם של החרקים אל מוצרי המזון. בדרך כלל אחסנת המזון בקופסאות זכוכית או פלסטיק, או במקרר – שם נמנעים החרקים מלהגיע. בנוסף, בעת הטיפול במזון חובה להקפיד על משטחי וכלי עבודה נקיים. הדברת תולעי מזון מחייבת שימוש באמצעים תחת פיקוח ובקרה אשר ימנעו הרעלת מזון. על כן, גם כאשר פונים לעזרת חברת הדברה מקצועית, חשוב לוודא כי קיים תו תקן לחברה וכי חומרי ההדברה שלה אינם מסכנים את האדם. במקרים קשים, ייתכן ויהיה צורך להשליך כמויות של מזון על מנת להיפטר מהתופעה.